Hakkımızda

OnParmak.Org Nedir?

OnParmak.org temelde, Mobil ve Tablet olmayan cihazlarda, yani Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarlarda klavyede herhangi bir yazı yazarken, on parmağınızı da kullanmanız için tasarlanmış bir web sitesi. 

Ziyaretçi hedeflerimiz arasında sadece katip olmak isteyen ve bu sınavlara hazırlanan kişiler yok açıkçası. On Parmak Klavye kullanımının yaygınlaşmasına bir nebze de olsa katkı sağlamak istiyoruz. Bu yüzden sitemizde oyunlar isimli bir kısmımız var. Oyunları 7'den 77'ye herkese hitap edecek şekilde özel olarak seçtik. 

Aşağıda detaylı bir şekilde sitemizin özellikleri, içerik yapısı gibi bilgilere ulaşabileceğiniz bir tanıtım makalesi hazırladık. 

OnParmak.Org'de neler var?

Sitemiz öncelikle dört temel modül üzerinde konumlanmış şekilde tasarlandı. Bunlar:
1- Klavyede On Parmak Kullanımı
2- Soru Cevap Sistemi
3- Haberler
4- Klavye Yarışı

1- Klavyede On Parmak Kullanımı

Sitemizin en önemli modüllerinden biri olan On Parmak Kullanımına; sitemizde üst menüde yer alan On Parmak kısmından ulaşılıyor. Bu kısımda yeni bir kullanıcının, yani klavye kullanımında on parmak yazmayı bilmeyen hatta başlangıç seviyesindeki bir bilgisayar kullanıcısının aşama aşama klavyede on parmağını da kullanarak yazı yazmasını sağlamak için alt öğeler bulunuyor. Sırasıyla Bunları inceleylim. 

a) On Parmak Dersleri

Uzun emekler sonucunda hazırladığımız bu kısımda sitemize gelen ziyaretçileri F Klavye (Resmi Kurumlarda kullanımı yaygınlaşmaya devam ediyor) veya Q Klavye kullanırken on parmaklarını da kullanabilmeleri için Başlangıç>Orta>İleri şeklinde sınıflandırılmış derslerimizi tamamlamalarını hedefliyoruz. Bu kısmı son kullanıcılarda test ederek, daha iyi nasıl yapılır üzerine bir hayli gayret gösterdik. Yine de anlamadığınız veya takıldığınız bir yer olursa bize bildirebilirsiniz.
On Parmak derslerine başlamadan önce klavye seçimi yapmanızı istiyoruz. Klavye tipinizi (F veya Q) seçtikten sonra karşınıza parmaklarınızı klavyeye nasıl yerleştirmenizi gösteren bir ekran gelecek. Bu ekranda tamam dedikten sonra derslere başlayabiliyorsunuz. Klavyenin karşısında dik oturmanız gerektiğini de unutmayın. Derslere başladıktan sonra aşama aşama ilerleyerek klavyede on parmağınızı da kullanmaya başladığınızı göreceksiniz. Burada önemli bir husus eğer sitemize üye olursanız, üyelik için de sizlere kolaylık olsun diye Facebook ve Gmail hesabı ile bağlanmanıza imkan sağlayan bir üyelik sistemi geliştirdik. Eğer üye iken derslere katılırsanız; bitirdiğiniz dersler, hangi derste kaldınız gibi bilgilere çok kolay ulaşabiliyorsunuz. Bir dersi bitirdikten sonra diğer derse geçme sistemimiz yine üye girişi ile mümkün oluyor. 

b) Klavye Hız Testi

On Parmak eğitiminizi tamamladıktan sonra, artık kendinizi hızlandırmanız gerekecek. Malumunuz Türkiye'de özellikle Adalet Bakanlığı Katip alımlarında belirli bir sürede, belirli doğru kelime yazımını zorunlu tutuyor. Ancak bir çok kurum Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni(VHKİ) de alımı yapmaya başladı. Yine VHKİ olmak için de klavye kullanımızın hızlı olması gerekiyor. Bu yüzden Adalet Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan metinler üzerinde zamana karşı yarışabilmeniz için elimizden geldiği kadar doğru şekilde metinleri eklemeye çalıştık. Farklı alanlarda da metin eklemelerimiz devam ediyor ve sürekli yeni metinler eklemeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Bizim metin ekleme konusunda yetersiz kaldığımız durumlarda İletişim Formumuzu doldurarak eksik metinleri bize iletebilirsiniz. Ayrıca sitemize üye olduğunuz takdirde kendi metinlerim kısmından 20'ye kadar metin ekleyebilir ve 1, 2, 3, 4, 5 dakikalık testler yapabilirsiniz. 

c) Klavye Oyunları

Bu kısım da onlarca oyunu test ettikten sonra arasından ziyaretçilerimize hangisi daha yararlı olur şeklinde seçtiğimiz oyunlardan oluşuyor. Her oyunu test ettiğimiz için İngilizce olan kısımlarda zorlanmayasınız diye, oyunların nasıl oynanacağını oyunun hemen altında açıklamaya çalıştık. Başka sitelerde görüp de olmasını istediğiniz oyunlar olursa da lütfen bizimle iletişime geçmeyi unutmayınız. 

d) Klavye Videoları

Bu kısım esasında Derslerde veya testlerde sıkıldığınızda biraz ara vermeniz ve nefes almanız için yıllar boyu düzenlenen On Parmak yarışmaları ve birincilerin anlatıldığı ilgi çekici videolardan oluşuyor. Elimizden geldiği kadar yarışmalara ait en eski tarihten itibaren çekilen görüntüleri bulmaya ve bunları sitemizde yayınlamaya çalışıyoruz. Ayrıca on parmak klavye kullanımın anlatıldığı dersleri de bu kısımda bulabilirsiniz. Videolar genellikle İngilizce dilinde.İlerleyen zamanlarda bu videoları Türkçe'ye çevirip, alt yazı hazırlamak gibi bir düşüncemiz var. 

2- Soru Cevap Sistemi

Evet sitemizin ziyaretçi kitlesini az çok biliyoruz. Genelde memur adayları, -özelde katip adayları- ve memurlardan oluştuğu için, memurlukla veya devlet kurumlarındaki diğer meseleler ile ilgili kafalarına takılan soru ve sorunları sitemiz üzerinden dinamik bir şekilde bilenlerin bilmeyenlere anlatacağı bir Soru Cevap sistemi tasarladık. Soru cevap sistemi de yine son kullanıcıyı düşünerek, en ince detaylarına kadar dikkat ederek hazırlamaya çalıştık. Burada önemli bir kısım ise etiket sistemi, Etiket sistemimizin ilk amacı ilerleyen zamanlarda soru havuzumuz genişledikçe aynı sorular tekrar tekrar sorulmasın diye, etiklerler üzerinden önceki soruları göstermek. Eğer aynı soruyu soracaksanız yorulmadan daha önceki soruya ve cevaplara bakabilmenizi sağlamak. Soru Cevap sistemini kullanırken belirli standartlarımız var. Özellikle hakaret, küfür vb. ahlaka aykırı gördüğümüz soru ve cevapların yazarlarını sitemizden banlıyoruz. Yani uzaklaştırıyoruz. Aynı mail ile bir daha girişi tamamen yasaklanıyor. Karşınıza çıkan ve olumsuz içerik barındıran bu tip soru ve cevapları "bildir" kısmından bize anında bildirebilirsiniz. 

3- Haberler

Bir diğer temel modülümüz olan haberler kısmı da, sitemizdeki ziyaretçilerin hangi kuruma ne kadar memur alınıyor ve genel kültür üzerine yoğunlaşmış içeriklerden oluşuyor. Alım yapan resmi kurum sitelerini düzenli şekilde takip ediyoruz ve dedikodulardan çok, doğru bilgileri size ulaştırmaya çalışıyoruz. Gözümüzden kaçan bu tip bir haber olursa veya sitemizde olmadığını istediğiniz bir haber olursa iletişim formundan bize iletmeyi unutmayın.

4- Klavye Yarışı

Evet çok uzun emekler neticesinde hazırladığımız klavye yarışı, aynı anda siteye bağlanan kayıtlı ya da kayıtsız kullanıcıların aynı metin üzerinde kendilerine tanımlanan araç ile (üyeler kendi araçlarını seçebiliyor) belirli bir süre içerisinde en hızlı yazarak bitiş çizgisine ulaşması üzerine oyun olarak tasarlandı. Ancak bu oyun çok kullanıcılı olduğu için rakiplerinize karşı yarıştığınız için ayrı bir heyecan katıyor. Ayrıca sadece arkadaşlarınızla yarışmak isterseniz, kendiniz özel oda açarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz ve istediğiniz kadar arkadaşınızla aynı metin üzerinde klavye yarışı yapabilirsiniz. 

Not: Üye olarak sitemizde yer alan bir çok içeriğe ücretsiz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Klavye derslerinde kaldığınız yerden devam edebilir, hız testlerinde yaptığınız testleri ve gelişim sürecinizi görebilirsiniz. Soru cevap sisteminde sorduğunuz sorular ve cevapları da aynı şekilde görebilirsiniz. Yaptığınız yarışlar ve sonuçları da görmeniz yine üye girşi yaptığınız takdirde mümkün oluyor. 

 

OYNADINIZ MI?
Harf Balonları
Harf Balonları307 Oynanma
En İyiler
  • Bu Gün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay
Sıra
Üye
DBK